Всичко е готово за „преместването на века”, както журналистите наричат поставянето на експонатите от Акропола в Новия му музей. Крановете вече са на линия около най-известния древногръцки храм. Музейните експонати са опаковани и в очакване да блеснат с нова светлина в новия си дом. Барелефите и скулптурите са демонтирани от Партенона и чакат реда си. Археолози и историци от цял свят затаяват дъха си при мисълта, че паметникът, който 2500 години е символизирал раждането на човешката цивилизация ще смени мястото си. Генералната репетиция за преместването му е утре, а самата операция ще започне в 10 часа сутринта в неделя. Тя ще се ръководи лично от министъра на културата Михалис Лияпис.
Междувременно Партенонът вече е под световна медийна обсада. Всички големи телевизии, новинарски агенции, вестници, интернет медии от 5 континента са изпратили свои екипи за отразяването на едно от най-големите събития в световната археология – преместването на Акропола. Атина не е виждала такова струпване на чуждестранни журналисти от Олимпийските игри през 2004 година. Документални филми за преместването подготвят CNN, CBS, BBC, Al Jazeera и разбира се гръцката национална телевизия ЕРТ. Европейският съюз на държавните телевизии EBU ще предава директно цялата операция. Свои телевизионни екипи са разположили агенциите Ройтерс и АП.
„Новият музей на Акропола промени разбирането ми за архитектурата”, сподели създателят му Бернар Шуми, както самият той предпочита да се произнася името му. Във вълнуваща лекция-изповед пред атинската публика в голямата концертна зала „Мегарон Музикис” швейцарският архитект призна, че проектирането на Новия музей на Акропола е най-трудната задача за всеки архитект. Първо, защото творението му винаги ще стои редом с Партенона и трябва да е достойно за компанията на най-големия паметник на човешката цивилизация. Второ, защото трябва да бъде построен върху площ, 80 процента от която са археологически разкопки. Трето, защото е предназначено за експонати, голямата част от които са разпръснати по световни музеи и скоро няма да бъдат върнати в Атина.
Бернар Шуми поясни, че при проектирането на музея са използвани най-новите открития на световната технология. „Архитектурата е изкуството да материализираш идеите си. Новият музей на Акропола не би могъл да има този си вид преди 50 години, защото тогава не разполагахме с материалите, с които разполагаме днес”, каза световноизвестният архитект. Той определи светлината, като най-важния елемент при разработването на проекта. От една страна разкопките в земята под стъкления под на музея и експонатите в залите са обвити в изкуствена светлина, която им придава загадъчност и тайнственост. От друга страна стъклените стени на музея позволяват на естествената светлина да влиза безпрепятствено от много посоки и играта й да оживее в затвореното пространство.
Архитектът обърна специално внимание на антисеизмичната устойчивост на музея и на движението на въздуха вътре в него. „Новият музей на Акропола не е просто допълнение към Партенона, нито е просто нова придобивка за Атина. Той е ново, концептуално разбиране за древността, която трябва да живее в хармония със съвременния свят”, заяви Бернар Шуми и обеща много скоро да подготви нова лекция за атинската публика, която го аплодира с възторг.