Музеят на Акропола реши да остави спорните сцени в документалния филм на Костас Гаврас, които показват с помощта на компютърната анимация как раннохристиянски свещеници настървено рушат скулптурите на Партенона в 8 век от Новата ера. Както GRReporter многократно ви информира, администрацията на Музея на Акропола по нареждане на министъра на културата Андонис Самарас и след гневния протест на гръцката православна църква реши да отреже секундите, в които големият гръцки режисьор разказва за пораженията, нанесени на Акропола през вековете от човешката глупост. След множество саркастични реакции не само в Гърция, но и по света администрацията на Музея реши все пак да остави сцените.
"След обширния диалог, който имахме с Костас Гаврас той обясни, че не е имал предвид християнски свещеници, а хора от онова време, които са рушили Партенона и неговата украса", се казва в официалното съобщение на директора на музея Димитрис Пандермалис. Във въпросните секунди, които разбудиха духовете се виждат мъже с бради и в раса да удрят със чукове скулпторите на Фидий, които са украсявали фасадата на Партенона. "Никога не съм споменавал за хора от онова време, а за ранни християни. Може и да не са били непременно свещеници, но християните от ранните векове са се обличали в черни дълги дрехи. При всички положения са били представители, в много случаи дори официални на една конкретна религия - християнската. Наистина говорихме обширно, но господин Пандермалис не ми е показвал предварително изявлението си пред медиите", заявява от своя страна Костас Гаврас.
Режисьорът, носител на Оскар продължава да е разочарован от целия този шум около 12-минутния му филм. "Време е най-после в тази страна да настъпи разделяне на политиката и църквата. Църквата да се занимава с метафизичното, а политиците с реалността. Но не е такава ситуацията в Гърция и никога не е била", казва с огорчение Костас Гаврас. Той настоява, че е историческа истина, че ранните хрисияни са унищожили много от барелефите и скулптурите на Партенона и директорът на музея Димитрис Пандермалис, който е историк би трябвало да знае това. До края на седмицата прочутият режисьор ще пусне филма си в интернет.