Утре в сградата на Гръцко-американския съюз в Атина се открива голяма фотографска изложба, посветена на творчеството на известния американски режисьор от гръцки произход Джон Касаветис. Изложбата, която ще продължи до 8 март ще е съпътствана от ретроспективна панорама на най-добрите филми на Касаветис, а също и от серия лекции на известни американски и гръцки филмови критици, посветени на различни аспекти от творчеството му.
Снимковият материал е от личния архив на фотографите Сам и Лари Шоу, едни от най-известните филмови фотографи на 20 век не само в Съединените щати, но и в световен мащаб. Те са били лични портретисти на такива имена във филмовата индустрия като Мерилин Монро, Елизабет Тейлър, Марлон Брандо, София Лорен.
По време на ангажиментите си из холивудските студиа дватама фотографи срещат и Джон Касаветис, с когото стават близки приятели. Всъщност Сам Шоу е продуцент на 4 от филмите на Касаветис. Това му дава възможност да запечата с камерата си ценни моменти от създаването на най-големите шедьоври на режисьора, но също и да запази за поколенията интересни сцени от личния му живот. Двамата големи фотографи работят с изключително уважение към киното и със чувствителност кум интимното и деликатното и атинската публика лично ше може да се убеди в това.
Джон Касаветис е роден в Ню Йорк през 1929 година в семейство на гръцки емигранти. Първите 7 години от живота си прекарва в Гърция, след което заедно с родителите си отново се връща в САЩ. Още с първия си филм „Сенки”, 1959 година печели наградата на критиката на фестивала във Венеция. За изпълнението си във филма „Мръсна доза” 1967 е номиниран за Оскар за най-добър второстепенен актьор. Със следващата си режисьорска работа „Лица” получава още три номинации за Оскар – за най-добър оригинален сценарий, за най-добра актриса и за най-добър второстепенен актьор. Още две номинации за Оскар му носи лентата „Жена под влияние” за най-добър режисьор и за най-добра актриса на съпругата му Джина Роуландс. Последната номинация за Оскар е пак за съпругата му в шедьовъра на Касаветис „Глория”, 1980 година.
Филмите на Джон Касаветис изследват проблемите на градския човек и възпяват поезията и философията на големия град, тенденция по-късно гениално развита от Уди Алън. Режисьорът умира през 1989 година. И трите му деца – Ник, Александра и Зои се занимават с кино, но все още нито един от тях не е достигнал до филмовото майсторство на прочутия си баща.