Наскоро Солунският държавен музей за модерно изкуство се погрижи хората с увредено зрение да могат да се докоснат, и преносно, и буквално, до изкуството, чрез новаторската, поне за гръцките стандарти програма „Да доконеснем изкуството”. Възпитаници на Училището за слепи в Солун и членове на Общогръцката асоциация на слепите се насладиха на обиколка с екскурзовод из новата изложба на съвременно изкуство. Сред посетителите е била и Йоана, която е намерила своя път към творбата на Константинос Ксенакис „Текст без думи”. Тя отбелязва „йероглифите на твореца” и описва произведението като „някак абстрактно”, освен това получава информация от анотацията (на Брайл) за размера, заглавието и използваните от автора техники. Релефната творба „прочетена” от Йоана е копие на творбата на Ксенакис, което може да бъде докосвано. Поставена до своя оригинал, „картината” е изложена в рамките на инициативата на музея „Визуална панорама на изкуството на Гърция 2”.
Своеобразната проява представя 100 творби на 80 автори, двадесет и една, от които група специалисти, включваща антрополози, преподаватели и реставратори, съвместно с Държавния музей за съвременно изкуство в Солун и доброволци от Училището за слепи в града са „превели” в разбираем за хората с увредено зрение вариант. „Не всички творби са подходящи за представяне във вариант за докосване” - заявява директорът на музея Мария Цанцаноглу – „Обикновено избираме такива, които могат да бъдат показани по лесен и разбираем начин.”
Инициативата на Солунския музей е част от международната програма „Изкуство отвъд зрението”, която се подкрепя от широка мрежа от музеи в цял свят, в това число Метрополитън в Ню Йорк, музеят за съвременно изкуство „Тейт” и „Виктория и Албърт” в Лондон.