Повече от 200 антични предмети ще пътуват в чужбина за изложби, тъй като, според твърденията на министерството на културата на Гърция, няма пари за организирането на изложби в страната. Централният археологически съвет е одобрил трансфера на над 200 антични предмета за три изложби в чужбина. Сред тези предмети, обаче има и такива, които са определени като непреносими, т.е. не могат да се дават под наем. Завеждащата дирекция „Музеи, изложби и образователни програми” Мери Панду, е заявила, че разходите за организиране на изложби са големи и по тази причина Гърция не организира много такива в страната, нито пък изпраща готови изложби в чужбина.
„По-добре да участваме с 50 музея в изложби зад граница, отколкото да се направят 50 в Гърция”, добавя още тя. Показателно е, че повечето периодични изложби в страната се организират от музеи като този на кикладското изкуство и „Бенаки”, които не са държавни. През лятото за Пекин ще отпътува излождата „Борба” с 167 антични предмета от Националния археологически музей и от Нумизматичния музей. Паралелно с това, 36 кикладски култови фигурки ще бъдат изпратени в Китай за нуждите на изложбата „Кикладите – Шедьоври на една егейска култура”, която ще бъде представена от Музея на изкуствата в Забранения град в Пекин.
В Германия, пък ще бъдат изпратени релеф от олтара на Мантинея, която е обявен за непреносим, за изложбата „Олимпийски капризи – митът за Атина, Марсий и Аполон” в мучея „Либигхаус” във Франкфурт на Майн. Някои от членовете на Централния археологически съвет са реагирали остро срещу тези решения, вероятно по този повод до Великден се очаква списъкът с непреносими антични паметници да бъде обновен.