От 14 май до 20 октомври в Музея на Кикладско изкуство в Атина ще бъдат изложени 90 творби, представящи руския авангардизъм от началото на XX в (1900-1930 г.). Всички те са част от колекцията „Костаки” на Държавния музей за съвременно изкуство. Изложбата носи заглавието „Петте епохи на Руския авангард” и включва произведения на Казимир Малевич, Любов Попова, Владимир Татлин, Александър Родченко, Соломон Никритин, Лазар (Ел) Лисицки и други.
Организаторите са разпределили творбите в пет цикъла, които проследяват развитието на авангардната естетика в Русия и влияниетно й върху историята и изкуството през ХХ в. Първият цикъл „Годините преди” представя произведения, повлияни от символизма, експресионизма и постимпресионизма, представляващи своеобразни вестители за бъдещия Руски авангард. Цикълът „Годините на пътуване” показва връзката на руските творци с европейското изкуство през първите две десетилетия на ХХ в. – влиянието на кубизма и футуризма, както и търсенто на нови идеи, чрез преразглеждането на традицията и отхвърлянето на линейното развитие.
„Мистичните години” пък ни запознава с философските идеи за изкуството, търсещи начин за разширяване на артистичния мироглед, като се набляга на супрематизма на Малевич. Четвъртият цикъл „Идеологичните години” представя творби, сродни с идеологията на Октомврийската революция и споделящи един по-материалистичен подход към изкуството, което се вписва в бленуваната световна революция. Последният цикъл „Годините след” включва произведенията на автори, отказали да приемат естетиката на социалистическия реализъм и продължили своето развитие в една трудна и самотна насока.