Тази година на 11-то Биенале във Венеция (от 14/9 до 23/11), Гърция се представя от екип от млади архитекти нарекли себе си "Athens by sound". Министерството на културата на Гърция предложи Анастасия Карандину, Христина Ахтипи и Стилианос Гиамарелос, които са в трите главни роли на "Athens by sound", да представят страната, а пък ΑkzoNobel powder coatings hellas реши да ги спонсорира, защото от фирмата са на мнението, че архитектурата и цветовете са неразривно свързани едно с друго.
Единадесетото Биенале на архитектурата има намерението да представи архитектурата освободена от конструкции, каквато е идеята на известният архитект Aaron Betsky – куратор на изложението.
Така, вместо сгради се представят инсталации и експериментални проекти. Архитектура не е само това, което е построено. Архитектура представляват всички качества на пространството – материални и нематериални. Атмосферата, звуците, миризмите, възможността за взаимодействие между телата са също частици от пространството, които все повече се изучават на международно ниво от науката архитектура. В духа на „отвъд построеното” (architecture beyond building), младите гръцки архитекти се опитват да видят пространството през звука.
Как би си представил някой една не-визуална карта? Какво би било преживяването от едно лутане в гора от звуци, които са звуците от различни места в Атина? Какво би било усещането, ако изведнъж попаднеш в една „карта”, която се появява единствено и само, ако вървиш из нея? Как би било, ако тази карта се появи само и единствено тогава, когато повикаш някой да те последва? Павилионът на гръцкото участие на 11-то Биенале на Архитектурата задава тези въпроси като се превръща в създаваща атмосфера интерактивна игра.
Разходката из павилиона пренася посетителя „там навън” в една „невидима” Атина. Тя представлява звукозапис с център площадът Омония, но впоследствие се разпростира из цяла Атина - от север на юг и от изток на запад.
Инсталацията съдържа 100 звукозаписа от 100 места в Атина. Движенията и присъствието на посетителите задействат с помощта на технологията звуци и прожекции, които разкриват почти недостъпни и убягващи ни детайли от пространството – нематериални и отвъд конструкцията. Така, всеки посетител, който се помотае из гръцкия павилион, ще се докосва до една реалност...точно както се получава и в Атина – с откъслечни образи и звуци – моменти, които обаче ни разкриват един куп неща за пространството Атина като град.
Откъс от амбициозния проект на "Athens by sound" е качен в YouTube на адрес:
http://fr.youtube.com/watch?v=X4aHI0-nmBY