снимки: www.naftemporiki.gr
Преди няколко дни Музеят на Волос на ул. Ферон 17 отвори вратите си за публиката. Уникалният съвременен музей представя изложба под надслов „Волос-Неа Йония: толкова близо -толкова далече”.
Сградата е по проект на Теофилос Василиадис. Има 3 нива, с обща изложбена площ 765 кв.м. В залите са изложени120 експонати, както и 900 минути видео и аудио записи, представящи съвременната история на Волос.
Изложбата се организира по повод навършването на 90 години от създаването на селището на бежанците Неа Йония на 28 декември 1924. Централната й тема са жизнените пътища на различни хора, които се срещат и живеят съвместно. Изложбата е разположена на първите два етажа. Започва да се разгръща от „Градското пространство”, с което се сблъскват бежанците от Мала Азия, когато идват във Волос през 1922 и продължава с градското пространство, което самите те създават след години работа в новата родина.
Изложбата се развива в различни тематични секции. „Работа” представя опитите на хората не само да преживяват, но и да творят чрез работата. „Жилище” изследва пространствата, в които преминава частният живот на жителите на града, както и кварталите, в които съжителстват едни с други. Секцията „Облекло” служи като ключ за разчитането на обществените, икономическите и професионалните разлики на хората във Волос.
Градът не може да съществува без жителите си. В секцията „Хора” жителите на Неа Йония и Волос са представени чрез историите на живота им, които самите те са споделили с музея и които са фокусът на изложбата. „Развлечение” представя един по-различен начин на възприятие на живота на града и неговите хора. „Секцията „Футбол”, любимо занимание на малки и големи, показва разликите между бежанци и местни жители, представени чрез традиционното съперничество на два големи местни отбора- Ники и Олимпиакос.
Ако в първите десетилетия на съжителство вземат връх разликите между „бежанци” и „местни”, между „над” и „под” реката, то с течение на времето тези стереотипи са смекчени. За това допринасят „Периодите на криза”, които преживява градът-общата съдба на жителите по време на германско-италианската окупация (1941-1944), земетресенията и наводненията през 1955-57, както и по-късно в периода на индустриализация в средата на 80-те години. Кризисни са и социалните и икономическите сътресения през последните десетилетия на 20 век.
На партера на Музея се намира периодичната изложба „Печатницата Мацангу”. Представени са афиши, макети на пакети и дизайни на хартия за цигари на Тютюневата фабрика „Братя Мацангу”. Това е рядка колекция с непоказвани до момента експонати. Тя е и първата закупена за музея колекция от Общинския център по история.
Информация
Работно време: вторник-неделя 10.30-13.30, сряда и петък 18:00 – 21:00. Телефони за организиране на групови посещения: 2421039644, 2421029878.