Концепцията, че медиите са четвърта власт не е никак нова. Както и тяхната връзка с управляващите. Според изтеклите в Wikileaks секретни телеграми гръцките медии са синоним на корупцията, работещите в тях журналисти зле платени, а публикуваната информация – напоена от интереси и антиамериканизъм.
„Кръвосмесителни като връзките на древногръцките богове” определя връзките между собствениците на гръцките медии, политиците и правителството бившият американски посланик в Атина Чарлз Рис. Текстът е част от изпратената от него телеграма до Държавния департамент през юли 2006 на тема корупцията в гръцките медии и нейните последствия върху политиката на САЩ.
Според американския дипломат „гръцките медии се контролират от една малка група хора, които са създали или наследили своето имущество чрез фирми в областта на морския транспорт, комуникациите, банковото дело, петрола и други. Те са свързани помежду чрез сватовства или сключват бракове с политици и държавни функционери и/ или с други крупни бизнесмени”. Чарлз Рис смята, че средствата за масово информиране в Гърция се ръководят от магнати, които имат възможността да финансират своите губещи предприятия в медиите, в резултат на успешната работа на останалите свои фирми”, за да „упражняват политическо и икономическо влияние”.
Според бившия посланик в резултат на това гръцките медии често представят една почти идентична картина с единствена разлика в партийните линии. „По същия начин в почти всяка тема се добавя един идентичен антиамериканизъм, който обаче влияе много малко на двустранните отношения”.
„Гръцкият израз „корумпирани” обозначава точно мрежата от взаимносвързаните интереси между медиите, фирмите и правителството” посочва още Чарлз Рис. „Връзките (помежду им) са по-сложни и „кръвосмесителни” от връзките между боговете, полубоговете и хората в гръцката митология”.
Относно журналистите той пише, че „те са зле платени и често работят в няколко медии, за да могат да плащат сметките си. Не е рядко явлението един журналист да работи в министерска пресслужба, въпреки че репортажът на конкретното ведомство е в неговия ресор. Те са напълно наясно относно множеството шефове, които имат (...) Често срещано е също журналистите да получават подаръци, дори и парични суми от хора, които са свързани с репортажа, който следят. Известно е, че Организационният комитет на Олимпийските игри Атина 2004 плащаше на журналисти, за да пишат позитивни репортажи”.
Американският дипломат представя историята на гръцките медии от Омир до епохата на интернет. „Омир е направил един „репортаж” за Троянската война няколкостотин години след нейното провеждане и е използвал събитията, за да създаде един поетичен епос с битки между боговете, в които хората са били пионки. Днешните гръцки медии използват същата „смес” от събития и фантазия с една равна доза „Deus ex machina”, т.е. външни сили, които контролират събитията”.
Чарлз Рис отбелязва още в телеграмата си, че някои от собствениците на медии в Гърция имат „петролни връзки” с Близкия Изток, а други идеологически или финансови причини да се противят на глобализацията. „Днес, както и през 800-та година пр.Н.е. гръцкото обществено мнение се залива с митове, изкупителни жертви и теории за конспирация, в които САЩ са представени като „Планетен Лидер”, отговорен за вътрешните проблеми на Гърция и спада на нейния чар на международната сцена”.