Полина Спартянова
Доцент д-р Вася Велинова е директор на Центъра за славяно-византийски проучвания „Иван Дуйчев” към Софийския университет „Св. Климент Охридски” и преподава старобългарска литература. Автор е на 4 монографии – последната е посветена на превода на Световната хроника на Константин Манасий на български език и на 3 описа на славянски ръкописи (в съавторство с професор Аксиния Джурова и професор Боряна Христова). В момента работи над научен проект, свързан с превода на Историческата палея. С нея разговаряхме за годишнината от създаването на славянската писменост и за Великоморавската мисия на Кирил и Методий.
Тази година Великоморавската мисия на Кирил и Методий чества своята 1150 годишнина, как я отбеляза Центърът за славяно-византийски проучвания „Иван Дуйчев” към Софийския университет „Св. Климент Охридски”?
Центърът за славяно-византийски проучвания „Иван Дуйчев” подготви фотоизложба, озаглавенa „Светлината на буквите”. Тя представя ролята на Първото българско царство за спасяването на славянската азбука след прогонването на Кирило-Методиевите ученици от Великоморавия и предлага на вниманието на любителите на културната история образци от най-ценните и богато украсени български средновековни ръкописи от периода Х-ХVІІІ век. Изложбата беше подготвена съвместно с Държавния културен институт към Министерство на външните работи и беше представена във всички европейски столици и редица университетски центрове. На 28 ноември беше открита в Солун, родния град на св.св. Кирил и Методий, в Музея за византийско изкуство и беше посрещната с интерес от културната общественост там. Освен това учените от Център „Иван Дуйчев” участваха в редица международни симпозиуми, посветени на юбилея в България и в чужбина.